Leasing samochodu osobowego 

Modna forma finansowania zakupu, a właściwie udostępnienia auta, jaką jest leasing, na dobre już przyjęła się w Polsce. To dzięki leasingowi osoby, które chcą mieć pojazd na własność, do dowolnego z niego korzystania, ale nie zawsze stać ich na kredyt lub szukają korzystniejszych rozwiązań, decydują się właśnie na niego. Leasing samochodu to nic innego jak umowa cywilnoprawna między dwiema stronami, dzięki której jedna otrzymuje pieniądze na nowy pojazd, a druga spłaca raty, korzysta z samochodu i przez cały okres spłat nie jest jego prawnym właścicielem.

Można powiedzieć, że leasing samochodu osobowego to sposób na jeżdżenie autem, bez posiadania go. Formalnym właścicielem pozostaje bank, ale płacąc mu raty za samochód, korzystamy z niego bez żadnych ograniczeń. Jeśli na koniec leasingu zdecydujemy, ze pojazd jest nadal w świetnym stanie i chcemy z niego korzystać dalej, to będziemy mogli go wykupić od leasingodawcy za kwotę dosłownie symboliczną. Oczywiście, możemy też zrezygnować z leasingu i wziąć sobie na podobnej zasadzie inny, całkiem nowy samochód.

Zaletą, jaką wyróżnia się leasing samochodu osobowego jest możliwość wliczania rat (o ile jest to tzw. leasing operacyjny), w koszty prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Podobnie kosztem będzie wówczas zakup dodatkowych produktów na wyposażenie auta czy nawet opłacenie jego przeglądu. Poszczególne oferty leasingodawców różnią się od siebie, dlatego przed decyzją powinno się dokonać ich szczegółowego zestawienia, tak, by wybrać opcję o największych korzyściach.