System ochrony płatności MasterCard 3D Secure

Płatności kartą stają się coraz bardziej powszechne. Wielu posiadaczy kart płatniczych ma jednak w dalszym ciągu opory związane z płaceniem kartą w sieci. Aby przekonać swoich klientów do tego rodzaju płatności banki zapewniają dodatkową ochronę płatności online. Jedną z form takiej ochrony jest system MasterCard 3D Secure.

Czym jest MasterCard 3D Secure?

MasterCard 3D Secure to nic innego, jak dodatkowy sposób weryfikacji płatności online. Transakcje przy użyciu kart zabezpieczonych tą metodą muszą być potwierdzane specjalnym hasłem, które klient banku otrzymuje w postaci SMS-a. Nie wystarczy, zatem podanie danych karty takich, jak numer, data ważności oraz kod CVV. Rozwiązanie jest niezwykle proste, a okazuje się bardzo skuteczne w sytuacji, gdy nasza karta znajdzie się w rekach osoby nieuprawnionej, bez względu na to czy jest to złodziej, czy po prostu rozrzutna żona, która chce kupić kolejną parę szpilek lub nową torebkę. Teoria teorią, jednak w praktyce okazuje się, że w tym rozwiązaniu jakiś element zawodzi. Użytkownicy kart MasterCard często chcąc dokonać płatności kartą, podczas próby wysłania formularza z danymi karty, otrzymują komunikat o błędzie uniemożliwiającym ukończenie uwierzytelniania transakcji.

Dlaczego MasterCard 3D Secure zawodzi?

Posiadacze kart MasterCard nie tylko nie mogą otrzymać kodu niezbędnego do dokończenia transakcji, ale również nie wiedzą, w jaki sposób rozwiązać ten problem i do kogo się z nim zwrócić. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kto jest winowajcą całego zamieszania z MasterCard 3D Secure. Jedni uważają, że winne jest MasterCard, inni narzekają na banki, które karty MasterCard dorzucają do swoich kont, jeszcze inni obwiniają IT Card, którego serwery obsługują płatności.

W tej sytuacji kompletnie nieprzydatna okazuje się niestety infolinia. Uzyskamy tam, co najwyżej poradę dotyczącą… usunięcia ciasteczek w przeglądarce albo zmiany przeglądarki. Po pierwsze nie jesteśmy pewni, czy to w ogóle pomoże, po drugie zaś podejmowanie takich czynności przed każdą płatności budzi zrozumiały sprzeciw użytkowników. Płatności kartą miały być przecież nie tylko bezpieczne. Klientów banków przekonywać miała przede wszystkim szybkość tego rodzaju transakcji oraz wygoda korzystania. Z pewnością użytkownicy MasterCard nie będą długo czekali na rozwiązanie problemu. Jeżeli nie znajdzie go wydawca MasterCard, oni znajdą bez trudu inną opcję płatności, nieobarczoną żadnym dyskomfortem i błędami. Bo powrót do tradycyjnych przelewów raczej nie wchodzi w grę.

Autor

Ambroży fusion

opis autora