Co musisz wiedzieć o płatnościach kartą w Internecie

Płatności kartą w sieci nie są tak popularne, jak szybkie przelewy internetowe. Przekonuje się jednak do nich coraz więcej osób. Wraz ze wzrostem zainteresowania możliwością płacenia kartą przez Internet, rośnie również wiedza na temat samych kart i tego rodzaju płatności. Wciąż jednak wiemy za mało. Oto trzy istotne fakty na temat kart płatniczych.

Karta nie jedno ma imię
Istnieje kilka rodzajów kart, a płacić w sieci możemy praktycznie wszystkimi z nich. Najbardziej popularne są karty debetowe. Ich wydawcą jest bank, w którym posiadamy rachunek. Płacąc kartą debetową wydajemy środki zgromadzone na tym rachunku. Nasze konto jest od razu obciążane kwotą zakupów. Inaczej jest w przypadku kart kredytowych. Płatność kartą kredytową nie obciąża naszego konta. Zaciągamy dług wobec banku w ramach przyznanego nam limitu kredytowego. Zadłużenie to możemy spłacić pod koniec okresu rozliczeniowego. Jeżeli decydujemy się rozłożyć spłatę w czasie, bank nalicza nam odsetki. Na zupełnie innych zasadach działa karta przedpłacona pre-paid, którą zasilamy określoną kwotą. Karta nie jest powiązana z żadnym rachunkiem bankowym i nie jest spersonalizowana. Może nią zapłacić każdy, jeżeli tylko popisze się, jako użytkownik.

CVV2/CVC2 kody, które chronią płatności kartą
Każdy, kto chce dokonywać płatności kartą za pośrednictwem Internetu zetknie się z kodami CVV2/CVC2. Jest to jedno z najczęściej spotykanych zabezpieczeń tego rodzaju transakcji. Kod CVV2/CVC2 to zaledwie trzy cyfry, spotykane na odwrocie karty, tuż przy polu podpisu. Cyfry te jednak skutecznie zabezpieczają płatność kartą w sieci, stanowiąc swego rodzaju uwierzytelnienie transakcji. Jeżeli klient jest w stanie podać kod, to jasny sygnał, że jest posiadaczem fizycznej karty, a nie jedynie jej danych, które mógł łatwo wyłudzić drogą oszustwa. Kod jest jedną z podstawowych informacji, którą podajemy na etapie wpisywania danych karty, tuż po numerze karty i dacie jej ważności.

Reklamacja chargeback
Procedura chargeback to jeden z najkorzystniejszych aspektów płatności kartą w Internecie, ale nie tylko. Dotyczy także płatności dokonywanych w sklepach stacjonarnych oraz wypłat z bankomatów. Chargeback, czyli obciążenie zwrotne gwarantuje bezpieczne transakcje i pozwala odzyskać pieniądze w przypadku, gdy otrzymany towar jest niezgodny z ofertą oraz gdy w ogóle nie otrzymaliśmy zamówionych produktów. Możemy złożyć wówczas reklamację i zażądać zwrotu wpłaconych pieniędzy. Co ciekawe, to nie sprzedawca, ale bank, jako wydawca karty, jest zobowiązany zwrócić określoną kwotę na nasze konto.

Autor

Ambroży fusion

opis autora