3D Secure. O bezpieczeństwie płatności kartą.

3D Secure to sposób zabezpieczenia płatności kartą. W Polsce to rozwiązanie używane jest zaledwie od czterech lat, a jego popularność nie jest zbyt duża. Stosuje go jedynie kilka banków. Tymczasem 3D Secure jest doskonałym sposobem na przekonanie klientów do transakcji kartami.

Dlaczego klienci banków boją się płatności kartą?
Płatności kartą w Internecie wciąż wzbudzają wiele obaw. Niestety obawy te mają swoje uzasadnienie. Spośród rozmaitych typów płatności kartą, te w których brak jest fizycznej obecności karty są najsłabiej zabezpieczone przed oszustami i złodziejami. Podejmując gotówkę z bankomatu czy dokonując klasycznej płatności kartą musimy posiadać kartę oraz jesteśmy zobowiązani do podania kodu PIN, a często także złożenia swojego podpisu. Płatności zbliżeniowe są mniej restrykcyjne pod tym względem, ale tutaj z kolei istnieją pewne systemowe ograniczenia liczby i kwoty transakcji.

Przy płatności kartą w sieci takich ograniczeń nie ma. Płatności, dokonywane niekiedy na bardzo wysokie kwoty, odbywają się w tym przypadku bez weryfikacji kodu PIN i podpisu użytkownika karty. Wystarczy jedynie znajomość numeru karty oraz podstawowych danych jej właściciela. Trzeba przyznać, że jest to spore pole do nadużyć.

Co daje 3D Secure?
Aby ograniczyć próby oszustw, banki stosują dodatkowe zabezpieczenie transakcji w standardzie 3D Secure. W przypadku kart Visa nosi ono nazwę Verified by Visa, w przypadku kart MasterCard – MasterCard Secure Code. Polega ono na tym, że bank dokonuje obciążenia karty kwotą transakcji dopiero wówczas, gdy klient potwierdzi, że jest uprawniony do wykonania transakcji. 

Mamy tu do czynienia z takim samym rodzajem uwierzytelnienia, z jakim spotykamy się w systemach bankowości internetowej. Przykładowo: dokonując zapłaty za towar w sklepie internetowym, klient zostaje przekierowany do serwisu internetowego własnego banku. Tam musi potwierdzić transakcję za pomocą jednorazowego kodu. Dzięki temu poziom bezpieczeństwa płatności w sieci jest taki sam, jak w systemach bankowości elektronicznej.

Niestety z systemu korzysta niewiele banków. Najdłużej mogą się nim cieszyć klienci BZ WBK. Bank ten wyposażył w 3D Secure wszystkie wydawane karty. Najsłabszym punktem tego rozwiązania są płatności w zagranicznych sklepach internetowych, w których nie zostało ono wdrożone. Polacy, którzy coraz chętniej dokonują zakupów online za granicą, chcieliby mieć również gwarancję bezpieczeństwa transakcji. Tymczasem zabezpieczona karta może zostać użyta przez oszusta w jednym ze sklepów, które nie korzystają z systemu 3D Secure.

Autor

Ambroży fusion

opis autora