Wygodne i szybkie płatności bezgotówkowe

W dzisiejszym e-handlu coraz częściej wybieramy płatności bezgotówkowe. Transakcje wykonywane bez użycia gotówki są szybkie, wygodne i zapewniają dużą mobilność. Najważniejszą sprawą jest jednak bezpieczeństwo w trakcie zlecania takich operacji.

Jednym z największych pośredników w płatnościach online jest firma Dotpay. Coraz więcej e-sklepów umożliwia klientom płacenie za produkty za pośrednictwem usług świadczonych przez serwis. Jakie są kluczowe zasady bezpieczeństwa związane z transakcjami bezgotówkowymi Dotpay?

Niestety, w sieci coraz częściej pojawiają się oszuści podszywający się pod firmę Dotpay. Rejestruje się próby wyłudzeń, polegające na odsyłaniu do fałszywych linków. Takie linki przekierowują do sfałszowanych stron, za pomocą których dochodzi do wyłudzenia płatności. Na szczęście można uniknąć takich sytuacji, stosując się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Jeśli chcemy dokonać zakupów w sieci, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się czegoś więcej na temat wybranego sklepu. W celu weryfikacji wiarygodności można na przykład zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów lub przeczytać regulamin.

Podczas wykonywania zakupów w sieci powinniśmy zwrócić uwagę na adres w przeglądarce. Poprawny adres to https://ssl.dotpay.pl/, posiadający zabezpieczenie witryny w postaci protokołu https. Obok adresu powinna być widoczna zielona kłódka. Należy przyjrzeć się także, czy są obecne tak zwane certyfikaty rozszerzonej walidacji (EV).

Transakcje bezgotówkowe realizowane za pośrednictwem Internetu powinniśmy wykonywać wyłącznie po podłączeniu do bezpiecznych i hasłowanych sieci. Do wykonywania takich operacji nie nadają się niezabezpieczone hasłem sieci publiczne. Na urządzeniu, za pomocą którego wykonujemy płatności, powinniśmy mieć dodatkowo zainstalowany autoryzowany program antywirusowy.

Na większe bezpieczeństwo korzystania z płatności internetowych wpływa bieżące aktualizowanie systemu operacyjnego, wersji przeglądarki i wersji aplikacji na urządzeniach mobilnych. Należy korzystać wyłącznie z oficjalnych aplikacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nigdy nie korzystajmy z aplikacji zawierających na przykład błędy językowe lub proponujące niestandardowe funkcjonalności związane z wykonywaniem płatności i podawaniem danych osobowych.

Autoryzacja płatności realizowanych bezgotówkowo polega na potwierdzeniu operacji za pomocą hasła otrzymanego w SMS. Podczas dokonywania autoryzacji należy zawsze dokładnie sprawdzać, czy kwota znajdująca się w wiadomości SMS jest identyczna z tą obecną na formatce zapłaty.

W przypadku serwisu Dotpay, wszelka korespondencja trafiająca na naszą skrzynkę elektroniczną pochodzi wyłącznie z domen dotpay.com. Jeśli dostaniemy maila z jakąkolwiek informacją na temat rzekomych operacji finansowych, która będzie pochodziła z innej domeny, a będzie wymagała od nas podania danych związanych z operacjami Dotpay, należy taką wiadomość zignorować. Dotyczy to zwłaszcza automatycznych potwierdzeń płatności. Potwierdzenia transakcji wychodzące z systemu Dotpay.com nigdy nie zawierają żadnych załączników.

Po skorzystaniu z płatności realizowanej za pomocą aplikacji mobilnej czy innego serwisu transakcyjnego, należy zawsze pamiętać o wylogowaniu. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, należy użyć hasła zabezpieczającego i nie udostępniać urządzenia osobom trzecim.

W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z funkcjonowaniem serwisu Dotpay, można skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta i uzyskać wszystkie potrzebne informacje.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora