Systemy płatności online a płatność gotówkowa

Mimo, że większości z nas wydaje się, że całe życie konsumenckie przeniosło się do sieci to wciąż jeszcze wiele osób korzysta z gotówkowej formy płatności. Choć prawdą jest, że płatności online stają się najpopularniejszą formą realizacji transakcji to wciąż istnieje duża grupa osób preferująca tradycyjne formy uiszczania opłat. Z badań wynika, że taka metoda dokonywania zapłaty wybierana jest zazwyczaj wtedy, kiedy chcemy opłacić comiesięczne rachunki. Okazuje się zatem, że Polacy za prąd, gaz, telefon i Internet wolą zapłacić w wybranej placówce stacjonarnej. Pamiętając o tym Dotpay oferuje swoim klientom również gotówkowe metody płatności.

Z przeprowadzonych badań wynika, że w Polsce co roku opłaca się średnio ok. 70 milionów faktur miesięcznie. Wbrew wzrastającej tendencji do coraz częstszego robienia zakupów w sieci, tylko 10% płatności regulowanych jest właśnie tą drogą. Pozostałe 90% uiszczamy tradycyjnie, z użyciem gotówki. A gdzie dokonujemy gotówkowej płatności za nasze rachunki? Najczęściej wybieramy Pocztę Polską, markety i banki. 

Wizyta na poczcie
W Polsce do najpopularniejszych metod opłacania rachunków wciąż należy tradycyjna wizyta przy pocztowym okienku. Oczywiście należy zaznaczyć, że płatności online sprawiły, że zauważalny jest spadek częstotliwości użycia tej metody regulowania rachunków. Poza e-przelewami o zainteresowanie klientów walczą również banki oraz markety, w których można uregulować należności. Tak naprawdę w wyborze placówki powinna przesądzać prowizja za jednorazową opłatę rachunku. Otóż na poczcie wynosi ona 2,50 zł, jednak tylko i wyłączne do kwoty 1000 zł. Warto pamiętać, że po jej przekroczeniu, Poczta Polska pobiera aż 0,5% całości kwoty. Podobną prowizję klient zapłaci również w większości banków, choć to zależy już od indywidualnej oferty danej placówki. Dość zaskakującą konkurencją dla powyższych instytucji okazują się markety, gdzie klienci mogą opłacić swoje rachunki bezpośrednio przy kasie. Jest to o tyle wygodne, że każdy z nas może zapłacić należność w trakcie codziennych zakupów spożywczych. Co istotne, prowizje są tu znacznie niższe niż te na Poczcie czy w banku. Jednak największą konkurencją jest Internet, ponieważ większość banków nie pobiera żadnej prowizji za dokonanie opłaty przy użyciu e-przelewu, a jeśli pobiera, to opłata waha się między 0,50 a 1 zł.

Dotpay i płatność gotówkowa
System Dotpay znany dotychczas z oferowania usług związanych z dokonywaniem płatności w sieci, wyszedł naprzeciw tym klientom, którzy nie dysponują możliwością zapłaty za pomocą e-bankowości czy też karty płatniczej. Serwis udostępnił gotówkowe metody płatności, co umożliwia klientom wygenerowanie pocztowego druku przelewu, który można opłacić na dowolnej poczcie, banku lub w sieci sklepów Żabka czy FreshMarket.

Autor

Ambroży fusion

opis autora