Skąd bierze się takie zainteresowanie płatnościami mobilnymi?

Rozwój technologiczny sprawia, że coraz chętniej przenosimy swoje życie na nowy wymiar - niematerialny i wirtualny. Z każdym dniem więcej rzeczy załatwiamy za sprawą Internetu. Zakupy zamawiamy ze stron internetowych, a banki wprowadzają możliwość płatności online i stałych przelewów z poziomu bankowości elektronicznej. Gotówka powoli przestaje być konieczna do funkcjonowania w otaczającej nas codzienności. Po co ryzykować noszenie ze sobą pieniędzy, skoro można zapłacić telefonem czy aplikacją? W dodatku w szybszy sposób, bez czekania na resztę i problemów z brakiem możliwości wydania z konkretnego nominału w sklepie. Nie warto ukrywać faktów, że przywiązaliśmy się współcześnie do komfortowych metod i płatności mobilne są nam potrzebne do właściwego funkcjonowania w świecie, który szybko się rozwija i brakuje mu wciąż czasu. Płatności online stały się wygodną drogą do oszczędności czasu. Dlaczego dokładnie stały się tak popularne? 

Kilka słów o systemie BLIK
W kwestii płatności mobilnych znaczącą rolę odgrywają aplikacje. Możemy ich używam śmiało na telefonie czy tablecie. Jedną z najpopularniejszych tego typu apek stał się BLIK. Stanowi system płatności mobilnych w telefonie, dzięki któremu możemy zapłaci w sklepach stacjonarnych oraz internetowych szybko i z pomocą jednorazowego kodu. Obecnie możemy także wypłacać z pomocą BLIKu pieniądze z bankomatów. BLIK przyjmuje funkcje karty kredytowej. Wystarczy jedynie aplikacja bankowości elektronicznej (naszego operatora), która obsługuje BLIK. Obecnie większość, o ile nie wszystkie banki mają taką opcję. Chcąc dokonać płatności musimy zalogować się (lub nie - w przypadku aplikacji mBanku BLIK jest na dole strony logowania) do aplikacji bankowej i kliknąć logo BLIK. Pokaże się nam kod, złożony z sześciu cyfr - wystarczy go przepisać i zaakceptować płatność w telefonie. Wygląda to tak samo jeżeli chodzi o płatności online, w sklepach czy na terminalach płatniczych. 

Czemu BLIK stał się fenomenem w płatnościach mobilnych Polaków?
BLIK na popularności zyskał w sumie nie tak dawno, można ująć, że w przeciągu ostatnich dwóch lat. Jednak sama idea istniała już od pięciu lat w użyciu. BLIK był swego rodzaju innowacją i nowym trendem na rynku, którzy z całą pewnością wzbudził zainteresowanie. Dawał możliwości, których nie miały w tamtym okresie inne aplikacje. Należy zaznaczyć, że branża płatności mobilnych w gruncie rzeczy jest bardzo młoda i wciąż jeszcze się rozwija. BLIK zyskiwał na uznaniu ze względu na łatwość użytkowania, szybkość transakcji oraz pewność. Bezpieczeństwo stanowiło duży czynnik, gdyż BLIK wymaga często zalogowania się do aplikacji bankowości elektronicznej oraz konieczne jest potwierdzenie płatności na urządzeniu mobilnym. To sprawia, że trudniej obejść zabezpieczenia przez wzgląd na podwójna autoryzację - kodu krótkoterminowego, generowanego przez BLIK oraz autoryzacji. 

Obecnie mamy więcej możliwości płatności mobilnych, a na rynku pojawiają się nowe pomysły i udoskonalenia. Takie metody płatności cieszą się uznaniem głównie wśród młodej warstwy społeczeństwa, którą cechuje zainteresowanie technologią internetową i otwartość na nowinki tego typu. Są przede wszystkim osoby w grupie wiekowej między 15 - 45 lat, więc mimo wszystko dedykowana grupa odbiorców jest dość obszerna. Płatności mobilne to przyszłość w rzeczywistości zdominowanej przez obecność telefonów i Internetu. W końcu mało kto dziś przemieszcza się gdziekolwiek bez telefonu przy sobie - najczęściej smartphone z dostępem do sieci. 

Autor

Ambroży fusion

opis autora