Popularność płatności mobilnych

Nowoczesność kojarzy nam się w dużej mierze z przestrzenią cyfrową. Nic w tym dziwnego, skoro Internet towarzyszy nam już niemal wszędzie i wcale nie chodzi tutaj jedynie o możliwość korzystania z połączenia niezależnie od miejsca z pomocą Internetu w urządzeniach mobilnych i sieci światłowodowej. Niezaprzeczalnie, Internet stał się nowym centrum naszego światopoglądu - to tutaj robimy zakupy, to tu poznajemy nowych ludzi i właśnie w tym miejscu szukamy informacji oraz je weryfikujemy. Mówi się, że w Internecie znajdziemy wszystko, a jeśli coś nie istnieje w źródłach cyfrowych (jakichkolwiek) to w ogóle nie istnieje. Oczywiście, jest to lekka hiperbolizacja znaczenia Internetu, ale doskonale naświetla jego wysoką pozycję we współczesnym świecie. Nie powinno dziwić, zatem że płatności mobilne także stały się popularne. Co wpływa na ich fenomen?

BLIK - popularna aplikacja
W kwestii płatności mobilnych znaczącą rolę odgrywają aplikacje. Możemy ich używam śmiało na telefonie czy tablecie. Jedną z najpopularniejszych tego typu apek stał się BLIK. Stanowi system płatności mobilnych w telefonie, dzięki któremu możemy zapłaci w sklepach stacjonarnych oraz internetowych szybko i z pomocą jednorazowego kodu. Obecnie możemy także wypłacać z pomocą BLIKu pieniądze z bankomatów. BLIK przyjmuje funkcje karty kredytowej. Wystarczy jedynie aplikacja bankowości elektronicznej (naszego operatora), która obsługuje BLIK. Obecnie większość, o ile nie wszystkie banki mają taką opcję. Chcąc dokonać płatności musimy zalogować się (lub nie - w przypadku aplikacji mBanku BLIK jest na dole strony logowania) do aplikacji bankowej i kliknąć logo BLIK. Pokaże się nam kod, złożony z sześciu cyfr - wystarczy go przepisać i zaakceptować płatność w telefonie. Wygląda to tak samo jeżeli chodzi o płatności online, w sklepach czy na terminalach płatniczych. 

Czemu BLIK wspiął się na szczyt?
BLIK liczy już sobie ponad pięć lat istnienia i od czasów początków zyskał znacząco na popularności jako mobilna forma płatności. Wielu z nas chętnie używa tej aplikacji do płacenia, gdyż pozwala ona na łatwe i szybkie operacje. Czas ma w dzisiejszej rzeczywistości duże znaczenie. Duży wpływ ma także fakt, że młodzi ludzie chętniej sięgają po nowoczesne technologie i wybierają nowe rozwiązania - paczkomaty, aplikacje, płatności online to tylko nieliczne udogodnienia skierowane przede wszystkim do młodych ludzi ( w przedziale wieku 15 - 45 lat). Prostota płatności z pomocą Blika też przemawia na jego korzyść - nie trzeba pamiętać kodu tak, jak ma to miejsce w przypadku karty płatniczej (kod PIN). W dodatku to bezpieczna forma, gdyż trudniej nas okraść skoro nie mamy gotówki przy sobie w fizycznej formie. Płatności Blikiem opierają się na krótkoterminowych kodach i wymagają poprawnych danych logowania do aplikacji.

Aplikacje banków
Obecnie większość banków jest na tyle nowoczesna i idąca z duchem czasu, że posiada własne aplikacje bankowości internetowej. Wystarczy posiadać smartphone lub tablet, by móc zainstalować aplikację tego typu. Jest to duże ułatwienie, bo dzięki temu (bankowości elektronicznej) większość spraw bankowych możemy załatwić bez pojawiania się w placówce. Z pomocą apki, do której podepniemy łatwo kartę płatniczą, możemy także płacić w sklepach internetowych i stacjonarnych. Staje się ona wtedy naszym portfelem elektronicznym. To wygodna forma płatności, gdy wystarczy przyłożyć telefon do terminala i gotowe. 

Autor

Ambroży fusion

opis autora