Czym charakteryzuje się płatność BLIK?

Innowacyjny polski system płatności BLIK powstał na podstawie płatności mobilnych IKO. Uruchomiono go z inicjatywy kilku banków, jako nowoczesną metodę płatności mobilnej, pozwalającej na szybkie i łatwe zakupy przy użyciu smartfonu. Jest to nasza rodzima odpowiedź na rosnące potrzeby e-konsumentów, którzy domagają się bardziej elastycznych sposobów płatności online, pozwalającej na dokonywanie ich w różnych warunkach i na różnych urządzeniach.

Omawiany system umożliwia wszystkim użytkownikom smartfonów robienie zakupów w sklepach i punktach usługowych na terenie całej Polski. Rozwiązanie nie ogranicza się jednak wyłącznie do tego. Za pośrednictwem systemu BLIK można również wypłacić gotówkę w bankomatach oraz płacić online w sklepach internetowych. Jest to wyjątkowo wygodne i przyszłościowe narzędzie, z tego względu, że rozwija się pod względem sieci akceptacji. Na dzień dzisiejszy zdecydowana większość restauracji, e-sklepów i stacjonarnych punktów handlowych z powodzeniem korzysta z systemu BLIK.

Jak system działa?
Każdy zainteresowany usługami BLIK w pierwszym kroku musi zostać klientem bankowości elektronicznej instytucji finansowej, która jest zapisana w systemie. Należy podkreślić, że zainteresowany będzie mógł używać BLIK-a, korzystając z aplikacji mobilnych kilku banków partnerskich. Jeśli chodzi o transakcję w systemie, to jest ona realizowana pomiędzy klientem, który uruchomił aplikację mobilną a akceptantem, czyli e-sklepem lub innym internetowym punktem usługowym. Jako zabezpieczenie używany jest mechanizm identyfikacji, czyli jednorazowe kody, które ważne są przez dwie minuty. Kody generuje system Polskiego Standardu Płatności i są unikalną kombinacją sześciu cyfr. Mechanizmy te zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa całości transakcji. Po upływie dwóch minut, kod przestaje być ważny a klient, który nie zdążył go użyć może wygenerować kolejną kombinację. Otrzymany w ten sposób kod należy wprowadzić w sklepie, po czym następuję szybka autoryzacja przez bank i rozliczenie całej transakcji. Cała operacja trwa zaledwie kilkanaście sekund. Jedyne czego potrzebujemy to telefon z aktywnym dostępem do Internetu. 

Plusy korzystania z BLIK-a
Metoda jest wyjątkowo prosta, szybka i bezpieczna. BLIK pozwala na płacenie, wypłacanie środków i dokonywanie przelewu za pośrednictwem telefonu. Użytkownicy za pośrednictwem aplikacji mogą zapłacić na poczcie lub w urzędach. W ten sposób za wyrobienie paszportu zapłacisz swoim telefonem. Rozwiązanie jest również korzystne dla sklepów i urzędów, ponieważ zainstalowanie go na komputerze w danej placówce jest bardzo tanie. Warto również dodać, że użytkownicy korzystający z aplikacji mają możliwość korzystania z Blikomanii, czyli ze specjalnych rabatów i promocji organizowanych przez banki korzystające z systemu.

Autor

Ambroży fusion

opis autora