Co to jest Sepa Direct Debit?

Od roku 2014, a konkretniej od 1. sierpnia 2014 roku, bo i wtedy zakończył się okres przejściowy - oficjalnie zaczął obowiązywać w Europie nowy standard SEPA dla direct debitów. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czym jest SEPA Direct Debit. Przeczytaj go koniecznie!

Czym jest direct debit?

Zacznijmy od tego, że Direct debit, zwany również w Polsce poleceniem zapłaty, jest metodą płatności umożliwiającą automatyczne ściąganie środków z kont bankowych klientów. Otóż w metodzie tej klient podaje dane swojego konta bankowego (IBAN, BIC, imię i nazwisko właściciela konta) na stronie internetowej, na której chce dokonać zakupu, wyraża zgodę na ściąganie środków z jego konta i już.

Czym jest SEPA?

Natomiast SEPA to skrót od Single Euro Payments Area, czyli Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro. Innymi słowy jest to obszar, w ramach którego podmioty mogą dokonywać bezgotówkowych rozliczeń w walucie euro zarówno transgranicznie, jak i w granicach państw członkowskich, według takich samych zasad, regulacji prawnych i zobowiązań.

Czym jest SEPA Direct Debit?

No cóż, SEPA Direct Debit jest niczym innym jak poleceniem zapłaty, opartym o jeden standard - SEPA. Właśnie ta metoda płatności umożliwia więc biznesom internetowym posiadającym konto bankowe na terenie kraju będącego w regionie SEPA ściąganie środków w walucie euro z kont bankowych ich klientów z różnych krajów europejskich.

Ile czasu trwa realizacja płatności SEPA Direct Debit?

Pomimo, iż płatność dokonana z użyciem tej metody wydaje się być transakcją dokonywaną w czasie rzeczywistym (potwierdzenie transakcji przychodzi po jej realizacji) - w rzeczywistości tak do końca nie jest. Otóż czas realizacji takiej transakcji jest liczony w dniach. Dopiero po około 5 dniach roboczych od wysłania żądania ściągnięcia środków - środki takie mogą zostać zaksięgowane na koncie odbiorcy.

Dla kogo jest SEPA Direct Debit?

Na pewno SEPA Direct Debit jest bardzo dobrą formą płatności dla każdego biznesu sprzedającego swoje produkty i usługi w walucie euro i posiadającego klientów na terenie Europy. Dotyczy to zarówno firm sprzedających usługi wirtualne, jak i firm sprzedających towary niewirtualne.

Czy wszyscy klienci z Europy mogą korzystać z tej metody płatności?

Przede wszystkim SEPA Direct Debit odnosi się do płatności w walucie euro. TAK, wszyscy klienci posiadający konto bankowe w jednym z krajów będących w obszarze SEPA, posiadający środki w walucie euro będą mogli płacić tą metodą płatności.

Autor

Ambroży fusion

opis autora