Zakupy online - dlaczego są tak popularne?

Wielu z nas zdążyło przyzwyczaić się do opcji płacenia w sieci. Ta metoda dokonywania transakcji jest zwyczajnie wygodna i szybka, ale czy bezpieczna? Mimo wysokiej jakości zabezpieczeń, jakie stosują banki i systemy płatności online, to dobrze zwracać uwagę na to, jak przeprowadzamy nasze transakcje. Raporty z ostatnich lat wyraźnie pokazują, że co roku zgłaszane są przypadki masowych naruszeń bezpieczeństwa danych e-konsumentów. Niestety, najczęściej stajemy się ofiarą oszustwa przez własną nieuwagę. Oto krótki poradnik, który pomoże nam zachować bezpieczeństwo podczas zakupów w sieci.

Komfort zakupów online, trochę nas rozleniwił. Wydaje nam się, że to wielkie instytucje finansowe i banki mają zabezpieczać nasze transakcje, a my możemy oddać się przyjemności klikania i kupowania. Owszem, banki i systemy płatności online nieustannie pracują nad udoskonaleniem swoich systemów bezpieczeństwa oraz używają wielu certyfikatów, podlegając również kontroli KNFu, jednak instytucje te nie są w stanie uchronić nas przed naszą własną głupotą i zaniedbaniem. Każdy użytkownik powinien znać najbardziej aktualne wiadomości dotyczące ochrony danych osobowych w procesie płatności online. 

Opcja mobilnego portfela
E- portfel to niezwykle wygodne rozwiązanie, które pozwala pozbyć się konieczności noszenia przy sobie tradycyjnego portfela, ale również zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa w trakcie dokonywania transakcji w sieci. E-portfel, jak np.PayPal to narzędzie mobilne, pozwalające zapisać i zaszyfrować wszystkie karty płatnicze. Wówczas wszelkie transakcje nimi wykonywane podlegają nieustannemu monitoringowi. Kiedy klient chce zapłacić, wystarczy, że potwierdzi płatność na swoim koncie – jego dane nie są przekazywane nigdzie dalej, e-sprzedawca widzi tylko identyfikator PayPal. 

Używaj haseł
Używanie urządzeń mobilnych do kupowania w sieci jest bardzo wygodne. Opracowano wiele użytecznych aplikacji, które ułatwiają cały proces. I choć same rozwiązania mobilne są wysoce bezpieczne, to nie są w stanie uchronić naszego urządzenia przez kradzieżą. Dlatego niezwykle istotne jest to, aby wszystkie nasze telefony, laptopy i tablety były zabezpieczone bardziej skomplikowanym hasłem. 

Wybieraj bezpieczne metody płatności
Zawsze upewniaj się, czy strona na której kupujesz jest bezpieczna. Sprawdzisz to po jej adresie URL, który zawsze powinien zaczyna się od Hypertext Transfer Protocol, czyli HTTP. Na jego końcu powinno znajdować się "s", czyli "secure". Daje to nam pewność, że strona jest zabezpieczona w dodatkowy sposób, pozwalający na bezpieczne przesyłanie informacji płatniczych. Sprawdź też, czy w adresie na początku jest ikonka kłódki, która podaje dokładne informacje o certyfikatach bezpieczeństwa.

Autor

Ambroży fusion

opis autora