Zadbaj o bezpieczeństwo płatności kartą w Internecie!

Zakupy w sieci niosą ze sobą mnóstwo korzyści. Wie o tym każdy, kto choć raz dokonał zakupów w sklepie internetowym. Ogromny wybór towarów, niższe ceny w porównaniu do sklepów stacjonarnych, ogromna wygoda i oszczędność czasu. Klienci mają ponadto możliwość zwrotu towaru, o ile tylko posiadają dowód zakupu. Nie muszą przy tym podawać przyczyny odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży. Ogromną zaletą zakupów internetowych jest także szeroka paleta metod płatności. Jedną z nich jest płatność kartą.

Jak wygląda procedura płatności kartą?
Płacenie kartą za zakupy w sieci jest bardzo proste. W momencie wyboru formy płatności należy zaznaczyć opcję płatności kartą. System od razu przekieruje nas na stronę centrum autoryzacyjno-rozliczeniowego. Warto zwrócić uwagę, czy strona na którą zostaliśmy przekierowani korzysta z protokołu transmisji danych SSL. Na dole strony pojawia się wówczas ikonka symbolizująca zamkniętą kłódkę, a w pasku adresu przedrostek „https://”, zamiast standardowego http://. Możemy mieć pewność, że wszelkie dane wpisywane podczas transakcji będą na takiej stronie całkowicie bezpieczne i nie wpadną w niepowołane ręce.

System zażąda od nas wpisania danych właściciela karty oraz wprowadzenia numeru CVV2/CVC2. Jest to trzycyfrowy kod, który służy do weryfikacji płatności bezgotówkowych. W zależności od rodzaju karty znajdziemy go na odwrotnej stronie karty na pasku podpisu, bezpośrednio po numerze karty lub na jego końcówce. 

Dodatkowa ochrona, czyli 3D Secure
Płatności kartą mogą być dodatkowo chronione dzięki zastosowaniu technologii 3D Secure. W systemie 3D Secure każda transakcja wymaga podania dodatkowego hasła. Użytkownik po wpisaniu swoich danych oraz danych karty płatniczej jest przekierowywany na stronę bankowości elektronicznej swojego banku. Tam, po zalogowaniu, podaje hasło zabezpieczające transakcję tak, jak w przypadku zwykłego przelewu. Może być, zatem pewien, że transakcja odbywa się całkowicie poza sklepem internetowym.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa 
Systemy bezpieczeństwa są obecnie niezawodne. Jednak warunkiem tej niezawodności jest przestrzeganie przez użytkownika kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim, posiadacz karty płatniczej powinien przechowywać ją zawsze w bezpiecznym miejscu. Kod identyfikacyjny, numer karty oraz data jej ważności muszą być szczególnie chronione. W przypadku utraty lub zniszczenia karty należy zawsze bezzwłocznie zgłosić ten fakt. Użytkownik nie może udostępniać karty oraz jej danych osobom trzecim. Dokonując zakupów w sieci powinien korzystać wyłącznie ze sprawdzonych stron, które gwarantują ochronę danych karty oraz jej posiadacza.

Autor

Ambroży fusion

opis autora