Poznaj zalety i wady przelewów internetowych

Znaczna część naszego codziennego życia przeniosła się do sieci. To za pośrednictwem Internetu rozmawiamy z przyjaciółmi, negocjujemy warunki umów z kontrahentami, randkujemy, robimy zakupy. Czynności, które do tej pory wiązały się z pewnym wysiłkiem, dziś okazują się niezwykle proste i szybkie. Tak jest między innymi z płatnościami internetowymi. Przelewy dokonywane za pośrednictwem sieci cieszą się coraz większą popularnością. Handel elektroniczny rozwija się w zaskakującym tempie, więc naturalna koleją rzeczy pojawiają nowe rozwiązania w sektorze płatności internetowych. Ma być jeszcze szybciej, jeszcze wygodniej i jeszcze bezpieczniej. Tego oczekują e-klienci.

Przelewy internetowe, jako najpopularniejsza forma płatności w sieci
Przelew internetowy to forma pieniężnego rozliczenia bezgotówkowego. Osoba zlecająca taki przelew wydaje dyspozycję przekazania określonej sumy ze swojego konta na inny rachunek bankowy. W przypadku przelewów internetowych księgowanie operacji nie trwa dłużej, niż 24 godziny. Przelewy realizowane są w drodze teletransmisji. Pośrednikiem w rozliczeniach międzybankowych jest natomiast Krajowa Izba Rozliczeniowa. Opłaty za przelewy w sieci są różne w zależności od banku. Niekiedy są całkowicie darmowe albo pobierana jest za nie symboliczna kwota. Banki dostrzegając ogromne zapotrzebowanie na tego typu usługi w coraz większym stopniu umożliwiają swoim klientom wykonywanie przelewów online, które poza swoimi zaletami, posiadają także pewne wady. Zacznijmy jednak od plusów tego rozwiązania.

Zalety przelewów internetowych
Jedną z największych zalet przelewów internetowych jest uproszczony sposób ich dokonywania. Liczba czynności jest ograniczona do minimum. Przelewy online są po prostu niezwykle wygodnym sposobem płatności. Cieszą się popularnością również ze względu na szybkość transakcji. Robiąc zakupy w sieci możemy w ekspresowym tempie dokonać płatności. Sprzedawca w bardzo krótkim czasie otrzymuje należność za dany produkt i może od razu rozpocząć realizację zamówienia. Tego rodzaju usługi są również bezpieczne. Klienci banków nie muszą martwić się o środki zgromadzone na swoich kontach. Wystarczy, że korzystają ze znanych i sprawdzonych systemów płatności.

Wady przelewów internetowych
Dokonywanie przelewów internetowych wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami. Nie wszyscy internauci posiadają przecież dostęp do internetowego konta bankowego. Pewna część użytkowników Internetu w dalszym ciągu nie ma zaufania do elektronicznych form płatności. Mimo zapewnień o bezpieczeństwie środków finansowych nie są oni w stanie przełamać swoich oporów. Płatności internetowe dla sprzedawców oznaczają często konieczność uiszczenia prowizji od każdej takiej operacji. Systemy płatności internetowych niekiedy okazują się zawodne i potwierdzenie dokonania transakcji przedłuża się w czasie.

Autor

Ambroży fusion

opis autora