O bezpieczeństwie płatności kartą w Internecie

Karty płatnicze stają się coraz bardziej popularnym narzędziem dokonywania płatności np. w sklepach czy rozmaitych punktach usługowych. Jednak ich właściciele wciąż obawiają się płacić nimi w sieci. Tymczasem niektóre sklepy, zwłaszcza zagraniczne przyjmują zapłatę za towar jedynie w tej formie. Transakcje kartami w sieci mogą być bezpieczne. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Jak wygląda płatność kartą w Internecie?
Kupując produkty w sklepie internetowym i wybierając opcję płatności kartą zostajemy automatycznie przekierowani na stronę agenta rozliczeniowego. Należy podkreślić, że sprzyja to bezpieczeństwu naszych środków finansowych. Po pierwsze strona agenta jest zawsze odpowiednio szyfrowana. Po drugie zaś sklep nie otrzymuje dostępu do danych o naszej karcie. Nie ma wglądu w jej numer, datę ważności czy kod CVV2. Sklep otrzymuje jedynie wynik autoryzacji karty.

Na zaszyfrowanej stronie agenta podajemy wszelkie potrzebne dane, czyli wspomniany już numer karty, jej datę ważności oraz kod CVV2, a także imię i nazwisko oraz adres właściciela karty. Zatwierdzając dane rozpoczynamy proces autoryzacji. Centrum autoryzacyjne przekazuje dane do sieci komputerowej organizacji kartowej. Jednocześnie do banku zostaje wysłane zapytanie, czy posiadamy na koncie odpowiednią ilość środków. Jeżeli tak, bank blokuje na naszym koncie stosowną kwotę, przekazując zarazem informację o pozytywnym zakończeniu autoryzacji. Trafia ona do agenta rozliczeniowego, a następnie do sklepu, który może rozpocząć realizację zamówienia.

W jaki sposób zabezpieczone są płatności kartą?

O bezpieczeństwo naszej karty dbają specjalne systemy zabezpieczające. Wychwytują one wszelkie podejrzane sytuacje. Dla przykładu: kilka transakcji pod rząd dokonywanych w różnych sklepach online nie jest normą. Taka sytuacja z automatu wzbudzi podejrzenia. Bardzo często przestępcy posługując się skradzioną kartą robią zakupy w kilku sklepach, aby zatrzeć ślady. Zdarza się także, że podają różne adresy dostawy. Takie transakcje są wyłapywane przez systemy bankowe i odrzucane. 
Sami klienci sklepów muszą mieć świadomość, że każda dokonywana przez nich transakcja jest monitorowana. Powinni, zatem dbać o to, aby płacąc kartą wprowadzać zawsze poprawne dane. 

Bank, będący wystawcą naszej karty, otrzymuje informacje o wszelkich naszych płatnościach, tych dokonywanych metodą tradycyjną oraz tych w sieci. Wie jak do tej pory korzystaliśmy z karty, jakie są nasze zwyczaje, jako klientów sklepów. Systemy bankowe są w stanie stworzyć swego rodzaju profil klienta. Wszelkie odstępstwa od wcześniejszych zachowań mogą stanowić sygnał ostrzegawczy. Musimy, więc liczyć się z tym, że bank zwróci się do nas z zapytaniem dotyczącym konkretnej transakcji. 

Autor

Ambroży fusion

opis autora