Jak bezpiecznie płacić kartą w sieci?

Wielu użytkowników kart płatniczych czy kredytowych wciąż obawia się płacenia nimi za zakupy w Internecie. Tymczasem okazuje się, że tego typu transakcje mogą być nie tylko równie bezpieczne, jak płatności kartą w tradycyjnych sklepach, ale nawet o wiele bezpieczniejsze. Oczywiście, pod warunkiem, że kupujący przestrzegają kilku podstawowych zasad. 

Wybieraj sprzedawców godnych zaufania

Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem są zakupy w dużych sklepach internetowych, posiadających renomę i zaufanie klientów. Takie sklepy kładą duży nacisk na bezpieczeństwo transakcji i gromadzonych danych. Są również w stanie zapewnić każdemu klientowi szybką, wygodną i profesjonalną obsługę. Istnieją specjalne systemy gwarantujące stosowanie dobrych praktyk oraz wysokich standardów obsługi. Jeżeli sklep uczestniczy w takim systemie nie masz żadnych powodów do obaw. Jest to szczególnie istotne w przypadku zakupów w sklepach zagranicznych. 

Sprzedawcy posiadający tzw. certyfikat zaufania podlegają ocenie przez niezależnych audytorów, którzy uznają dany sklep za wiarygodny oraz bezpieczny dla klientów. W jaki sposób przekonać się, czy sklep przynależy do systemu? Świadczy o tym oznaczenia graficzne, umieszczane zazwyczaj w najbardziej widocznych miejscach na stronie sklepu. Przykładem takich gwarancji są europejskie certyfikaty Euro-Label oraz Trusted Shops. 

Płać bezpiecznie kartą

Płatności kartą w sieci mogą być bardzo szybkie i komfortowe. Autoryzacja transakcji następuje zazwyczaj błyskawicznie, a sprzedawca może od razu przystąpić do realizacji zamówienia. Nawet, gdy sprzedawca posiada stosowne certyfikaty, zawsze sprawdzaj bezpieczeństwo połączenia konkretnej strony internetowej. To bardzo proste! Wystarczy w pasku przeglądarki odnaleźć oznaczenie https lub ssl, a na dole strony zlokalizować symbol zamkniętej kłódki. Chronisz się w ten sposób przed zakupami na fałszywych stronach internetowych, które do złudzenia przypominają oryginalne. 

Pamiętaj o tym, że sprzedawca nie powinien żądać od ciebie podania kodu PIN przy dokonywaniu transakcji. Do potwierdzania płatności służy wyłącznie numer CVC2/CVV2. Znajdziesz go na odwrotnej stronie karty kredytowej na pasku z podpisem posiadacza karty. Numer ten składa się z trzech cyfr.

To właśnie dzięki kodowi CVC2/CVV2 transakcje internetowe mogą być w pełni bezpieczne. Sklep w trakcie płatności nie ma dostępu do naszych danych oraz do danych karty np. daty wydania czy jej numeru. Dane te trafiają bezpośrednio na serwer, który obsługuje płatności bezgotówkowe. Sklep nie ma, zatem w żaden sposób dostępu do naszego konta i zgromadzonych na nim środków.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora