Czy płatności kartą w Internecie mogą być bezpieczne?

Zakupy internetowe to ogromna oszczędność czasu oraz wygoda. Kupujący w sieci mają możliwość płacenia za towar przy odbiorze lub z góry. Mogą zapłacić gotówką, przelewem lub dokonać płatności kartą. Ta ostatnia formy budzi jednak wciąż wiele obaw i wątpliwości. Pojawia się pytanie, czy płatności kartą mogą być rzeczywiście bezpieczne? Tak, jak w przypadku płacenia kartą w stacjonarnych sklepach, istnieją pewne realne zagrożenia. Jednak większość z nich może wyeliminować sam użytkownik karty stosując się do kilku podstawowych zasad.

Zasady korzystania z kart płatniczych
Chcąc dokonać zakupów w sieci, powinniśmy zacząć od wyboru odpowiedniego sklepu internetowego. Sklepów online jest mnóstwo. Nie wszystkie jednak są godne naszego zaufania. Warto wybierać te, które posiadają już pewną renomę wśród klientów. Na pewno trzeba unikać sklepów założonych zaledwie kilka dni temu oraz tych, które mają wiele negatywnych opinii i komentarzy.

Czerwone światełko powinno zapalić się w naszej głowie, jeżeli sklep żąda od nas podania wrażliwych danych na swojej stronie. Dane dotyczące karty oraz jej właściciela powinny być wpisywane na stronie operatora płatności, najlepiej sprawdzonego, jak DotPay czy Platnosci.pl.

Zwracajmy uwagę na to, czy połączenie ze stroną, gdzie podajemy poufne dane jest szyfrowane. Dzieje się tak wówczas, gdy strona posiada specjalny certyfikat bezpieczeństwa. W adresie przeglądarki pojawia się oznaczenie „https://”, a u dołu strony symbol zamkniętej kłódki. Wpisywanie danych na stronie nieszyfrowanej to ogromne ryzyko. Dane mogą został łatwo przechwycone i wykorzystane w niewłaściwy sposób. Oszuści internetowi nie mają najmniejszych problemów z ich odczytaniem. Równie dobrze moglibyśmy wysłać do nich maila zawierającego informacje ułatwiające popełnienie przestępstwa.

Zasady bezpieczeństwa dotyczą nie tylko szyfrowanych połączeń. Podstawowe zasady bezpieczeństwa powinien spełniać także komputer, z którego korzystamy robiąc zakupy internetowe. Komputer musi posiadać oprogramowanie antywirusowe z aktualizowaną na bieżąco bazą zagrożeń. Bardzo ważna jest również poprawna konfiguracja firewall’a. Na komputerze wykorzystywanym do dokonywania płatności w sieci nie powinniśmy też instalować żadnych programów z niepewnych źródeł.

Niebezpieczne może być także korzystanie z ogólnodostępnych komputerów w miejscach publicznych np. kafejkach internetowych. Zakupy internetowe powinny być dokonywane z własnego komputera, a my musimy pamiętać wyłączeniu opcji zapamiętywania danych wpisywanych do formularzy. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące transakcji przerwijmy ją natychmiast i od razu poinformujmy o tym bank. 

Autor

Ambroży fusion

opis autora