Bezpieczne zakupy w sieci - o czym należy pamiętać?

Obecnie większość naszego życia rozgrywa się w sieci, łącznie z finansami. Wciąż słyszymy, że płatności online są szybkie, wygodne i bezpieczne, dlatego nie przywiązujemy zbytnio dużej uwagi do naszej aktywności w sieci. Należy jednak podkreślić, że podczas gdy banki i sprawdzone systemy płatności online posiadają wszelkie certyfikaty i zabezpieczenia, to niestety nie są w stanie uchronić nas przed naszą własną nieostrożnością. Wskazujemy zatem, o czym należy pamiętać kupując w sieci, aby nie dać się oszukać.

Cyberprzestępcy potrafią wykorzystać wszelkie przejawy naszego roztrzepania. Nie mogąc złamać zabezpieczeń, jakie stosują banki i systemy płatności internetowych, próbują wykorzystać nasze nadmierne zaufanie do tego, co wyświetla się na ekranie monitora. Na szczęście odrobina rozsądku i uważne kontrolowanie procesu płatności, uchronią nasz przed sztuczkami cyberprzestępców.

Podmiana numeru konta
Jest to jedna z najczęściej stosowanych przez cyberoszustów metod. Użytkownik posługujący się zainfekowanym wirusem urządzeniem, może zostać oszukany podczas wprowadzania danych do formularza e-przelewu. Wykorzystuje się tu fakt, że bardzo często, dokonując transakcji, zwyczajnie kopiujemy numer rachunku bankowego odbiorcy. Wówczas złośliwe oprogramowanie podmienia numer na rachunek oszusta, któremu przelejemy całą kwotę. Mało kto sprawdza poprawność wpisanych danych, dlatego niezmiernie ważne jest to, aby przed potwierdzeniem przelewu, sprawdzić dokładnie czy wszystkie wpisane informacje są poprawne. Kolejną metodą, pomagającą uchronić się przed kradzieżą jest stosowanie ekspresowych przelewów, które oferują systemy płatności internetowych. Wówczas blankiet uzupełniany jest automatycznie tak, że nie ma możliwości wprowadzenia żadnych zmian. W ten sposób możemy być pewni, że nasze pieniążki trafią tam, gdzie mają trafić.

Weryfikuj podejrzane polecenia
Kolejną popularną metodą oszustwa jest podszywanie się przez cyberoszustów za banki. Bardzo często użytkownicy po zalogowaniu się na stronę swojego konta internetowego dostają wiadomość z prośbą o wpisanie jednorazowego kodu uwierzytelniającego w celu potwierdzenia tożsamości. Po podaniu takiego kodu, strona zawiesi się, a przestępcy zyskają czas i kod, za pomocą którego będą mogli przelać środki z naszego konta na swoje. Jak się przed tym uchronić? Przede wszystkim sprawdzaj czy strona, na którą logujesz się na pewno jest witryną twojego banku. Łatwo to sprawdzisz, klikają w kłódkę poprzedzającą adres strony. Będą tam wszelkie informacje o posiadanych certyfikatach. Pamiętaj również o tym, że banki przenigdy nie proszą o takie dane po zalogowaniu. Kody podajesz tylko po zleceniu przelewu bądź innej aktywności. Widząc taką wiadomość, możesz być pewny, że ktoś próbuje wyłudzić twoje poufne dane.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora