Bezpieczne internetowe metody płatności online

Robiąc zakupy online, zawsze w jakimś stopniu ryzykujemy. Internetowi oszuści mogą wykraść informacje o płatnościach i dokonać zakupów lub przelewu z naszego konta. Ryzyko to nie dotyczy oczywiście wyłącznie zakupów online. Podobne sytuacje mogą i mają miejsce również w sklepach stacjonarnych, ale w sieci poufne dane mogą łatwiej wpaść w niepowołane ręce.

Możemy polegać na technologii
Podczas dokonywania transakcji internetowych nasze dane są zwykle szyfrowane. Za szyfrowanie odpowiadają specjalne protokoły, które przesyłają dane w trudnym do odczytania formacie. Nie bez znaczenie pozostają zabezpieczenia komputerów, z których dokonujemy płatności. Odpowiednie oprogramowanie antywirusowe, na bieżąco aktualizowane, to podstawa. Ryzykowne może być dokonywanie transakcji w publicznych sieciach, do których praktycznie każdy ma dostęp. Dlatego warto unikać takich praktyk. Jednak nawet przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa nie możemy do końca uniknąć ryzyka przechwycenia danych.

Płatności kartami kredytowymi
Karta kredytowa to dobry wybór podczas dokonywania zakupów online. Ochrona przed oszustwami przy użyciu kart kredytowych jest dość silna, a transakcje odwracalne. Wystarczy zgłosić podejrzaną działalność sprzedawcy lub powiadomić, że nie otrzymaliśmy towaru, za który zapłaciliśmy kartą. Kwota transakcji nie jest pobierana z naszego konta bankowego. Bierze ją na siebie wystawca karty. 

Jeśli j numer karty zostanie skradziony, będziemy potrzebowali nowej karty, staniemy przed koniecznością zaktualizowania informacji rozliczeniowych w kilku miejscach i zapewne będziemy musieli żyć bez karty przez jakiś czas, czekając na wymianę. Używajmy karty kredytowej tylko wtedy, gdy mamy pewność, że jest to bezpieczne i kiedy chcemy mieć zagwarantowaną najsilniejszą dostępną ochronę konsumencką. 

Karty debetowe
Karty debetowe to niedrogie karty płatnicze, które pobierają środki bezpośrednio z konta. Nie musimy składać wniosku, uzyskać zatwierdzenia, płacić rocznych opłat ani ryzykować, że będziemy stopniowo zadłużać się, jak to się dzieje w przypadku karty kredytowej. Chociaż nie jest to wymagane przez prawo, emitenci kart debetowych często oferują ochronę podobną do ochrony kart kredytowych.

Karta debetowa jest bezpośrednio powiązana z naszym kontem bankowym. Jeśli numer karty zostanie użyty bez naszej wiedzy i zgody, płatność zostanie dokonana z naszego konta. Może okazać się, że nie będziemy w stanie zapłacić rachunków, bo środki na koncie zostaną wyczerpane. Oczywiście, istnieją pewne zabezpieczenia przed oszustwami, ale może upłynąć 10 dni, zanim bank zwróci pieniądze na nasze konto.

Autor

Ambroży fusion

opis autora