Bezpieczeństwo płatności online

Dokonując płatności online musimy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Operatorzy i instytucje finansowe udostępniające możliwość płacenia za pośrednictwem transakcji online mają obowiązek dostarczenia usługi w pełni bezpiecznej i zaufanej. Banki posiadają coraz bardziej zaawansowane systemy zabezpieczeń, pozwalające chronić nas przez nieuprawnionym dostępem do naszych kont. Na co powinnyśmy zwracać uwagę jako klienci banków i użytkownicy korzystający z płatności internetowych?

Naczelną zasadą wykonywania transakcji przez Internet jest dokładne sprawdzenie numeru konta odbiorcy. Przelewy tradycyjne ustępują obecnie miejsca szybszym i wygodniejszym płatnościom online. W obecnych czasach mamy możliwość korzystania z coraz większej ilości zaawansowanych technologii automatyzujących wpisywanie danych do formularzy zapłaty. Usługodawcy zatrudniają coraz lepszych specjalistów czuwających nad bezpieczeństwem przeprowadzanych płatności. Złośliwe oprogramowanie, jakim dysponują cyberprzestępcy, jest w stanie podmienić cyfry w numerze konta podczas kopiowania numeru rachunku. Na szczęście ryzyko takiego działania jest obecnie minimalne, ponieważ nowoczesne systemy płatności online są jednym z najbezpieczniejszych sposobów dokonywania transakcji. Właśnie dzięki automatycznemu uzupełnianiu formularzy nie musimy przepisywać ręcznie ani kopiować numeru konta. Chociaż odchodzimy powoli od tradycyjnych przelewów na rzecz nowoczesnych i znacznie szybszych płatności elektronicznych, nawet wtedy, gdy nie musimy ręcznie wpisywać żadnych danych w formularzach zapłaty, dla pewności możemy sprawdzić numer konta, na jaki przekazujemy środki.

Bezpieczeństwo danych, jakie są przechowywane w sieci, zależy przede wszystkim od nas samych. Dlatego korzystajmy wyłącznie z profesjonalnych usług certyfikowanych. Jedną z takich usług jest na przykład Visa Checkout, czyli portfel elektroniczny umożliwiający w pełni bezpieczne przechowywanie naszych danych. Dokonując płatności za pomocą Visa Checkout nie musimy wprowadzać żadnych danych, ponieważ wszystkie informacje pobierane są automatycznie. Wykonując płatności online korzystajmy wyłącznie z certyfikowanych operatorów przelewów elektronicznych, np. systemu Dotpay. Firma Dotpay jest jedną z instytucji posiadających zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na oferowanie usług płatniczych. Nadzór nad Dotpay pełni Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Dlatego Dotpay uważany jest za zdecydowanie najbezpieczniejszy spośród wszystkich systemów płatności online. 

Jednymi z dodatkowych certyfikatów, jakimi mogą posługiwać się firmy rozliczające transakcje internetowe, są certyfikaty Thatwe Web Center Certificate oraz certyfikat PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard). 

Drugą zasadą jest przeprowadzanie transakcji online wyłącznie przy podłączeniu do znanych i zweryfikowanych sieci. Najbezpieczniej jest w ogóle nie korzystać z otwartych i ogólnodostępnych hotspotów. Nie korzystajmy zwłaszcza z dostępnych każdemu sieci publicznych (w kawiarniach, w galeriach handlowych, na dworcach kolejowych).
Na szczęście wiele banków umożliwia klientom skorzystanie z usługi tzw. chargeback. Wszystkie transakcje, jakie zostały przeprowadzone za pomocą karty płatniczej MasterCard lub Visa, są objęte gwarancją na wypadek nieautoryzowanej transakcji. Aby skorzystać z możliwości odzyskania środków należy zgłosić się do banku, w którym prowadzimy konto. Reklamacje rozpatrywane są w większości przypadków zgodnie z oczekiwaniami klientów.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora