5 zasad bezpiecznych płatności internetowych

Coraz więcej osób korzysta z płatności online robiąc zakupy internetowe czy dokonując bieżących opłat. Taka forma płatności jest nie tylko szybka i wygodna, ale również bezpieczna. Warunkiem jest jednak przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Przedstawiamy pięć najważniejszych z nich:

Ustal, komu powierzasz poufne dane
Zanim dokonasz płatności zweryfikuj instytucję płatniczą i pośrednika płatności. Możesz to zrobić w bardzo łatwy sposób korzystając z wyszukiwarki Komisji Nadzoru Finansowego i rejestru licencjonowanych Agentów Rozliczeniowych Narodowego Banku Polskiego. Jeżeli dana instytucja znajduje się na liście, zyskujesz pewność, że firma spełnia wszelkie standardy, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo pieniędzy na Twoim koncie.

Korzystaj z usług operatora płatności
Pod żadnym pozorem nie dokonuj przelewu bezpośrednio na konto sprzedawcy i nie podaj poufnych danych na stronie sklepu. Korzystając z usług operatora płatności zabezpieczasz się w podwójny sposób. Masz gwarancję, że transakcje jest kontrolowana przez operatora, a poza tym przelew kontroluje również Twój bank. Ta podwójna kontrola znacznie podnosi bezpieczeństwo transakcji. Zarówno operatorzy płatności, jak i banki doskonale znają mechanizmy dokonywania oszustw finansowych w Internecie. 

Nie wklejaj numeru konta
Oszuści internetowi znajdują wciąż nowe sposoby ataków. Jednym z nich jest podmienianie cyfr wklejanych numerów kont bankowych. Wykorzystują w tym celu złośliwe oprogramowanie. Dlatego zanim zatwierdzisz transakcje sprawdź, czy numer konta skopiowany np. ze strony internetowej sklepu jest taki sam, jak numer wklejony do polecenia przelewu. Bezpiecznym rozwiązaniem są szybkie przelewy internetowe, które w ogóle nie wymagają wpisywania numeru konta. 

Uważaj na sieć, z którą się łączysz
Szczególnie niebezpieczne podczas wykonywania płatności online są publiczne sieci internetowe. Sieci o nazwach „DarmowyInternet”, „FreeWiFi” czy „FreeHotSpot” powinny wzbudzić Twoją ostrożność. Często wykorzystują je cyberprzestępcy. Łącząc się z taką siecią unikaj logowania do banku, podawania poufnych danych i dokonywania płatności. Istnieje duże ryzyko, że cyberprzestępcy przechwycą Twoje dane i wykorzystają w niewłaściwy sposób. 

Pilnuj numeru karty
Jeżeli podajesz numer karty, zwracaj uwagę czy robisz to na stronie sklepu, czy operatora płatności. Ta druga opcja jest znacznie bezpieczniejsza. Pierwsza daje oszustom większe pole do działania, gdyż dane najpierw przesyłane są na stronę sklepu, a potem po raz kolejny do banku, który ma obsłużyć transakcję. Unikaj podejrzanych, mało wiarygodnych stron np. związanych z grami hazardowymi czy pirackim oprogramowaniem. Przede wszystkim zaś nie zapisuj poufnych danych w miejscach ogólnie dostępnych. 

Autor

Ambroży fusion

opis autora